Neříká pravdu (a lidé to nevědí)

8. 11. 2017 10:00:46
Jak umí někteří naši lidé hájit především cizí zájmy, předvedla v nedělních Otázkách VM prezidentka SOCRu Ing. Marta Nováková. (Nelze nekomentovat).

V. Moravec druhou hodinu svého nedělního zpravodajského pořadu (5. 11.) orientoval na několik témat: ceny másla, marže obchodních řetězců, dovoz mléčných výrobků, zákon o významné tržní síle a dvojí kvalita potravin. „Hustá“ témata, náročná na dostatek informací a rozhled. Co jsme se dozvěděli?

K cenám másla M. Nováková uvedla, že podle šetření SOCRu marže dosahovaly 8-20%. Ing. Toman (prezident PK ČR) však uvedl čísla ze statistického úřadu (2017). V lednu byla cena od výrobců 29,80, v obchodě 43,20 (tj. 44,9%), v červnu byla cena od výrobců 30,60, v obchodě 46,- (tj. 50,3%) a v září od výrobců 38,- v obchodě 57,- (tj. 50%). Že by statistický úřad tak zkresloval údaje, nebo někdo neříká pravdu?

K neúměrným obchodním maržím si paní prezidentka na řečnickou otázku „co je ta neúměrná marže“ odpověděla takto: ...„máme 5. nejlevnější potraviny v Evropě a přitom máme 2. nejvyšší DPH – pak ten problém je tady skutečně uměle vyvolaný“. Její tvrzení vyvrátil Ing. Toman, když uvedl, že ve spotřebním koši u nás potraviny tvoří 20% výdajů, zatímco ve vyspělých zemích EU 10-12% (průměr EU okolo 15%). Že by paní prezidentka neměla přístup ke správným údajům anebo jen mlžila?

Skutečné perly jsme se však dočkali od paní prezidentky při vyjádření k otázkám dovozu potravin. Uvedla, že „bavíme-li se o dovozu, bavíme se o dovozu na úrovni jednotného trhu EU, tudíž to není ve své podstatě dovoz“. (Pozn.: takhle zapřít nos mezi očima umí skutečně málokdo.) A pokračovala: „naši zemědělci a zpracovatelé by si měli také uvědomit, že případná neefektivita jejich produkce ve vztahu k produkci v jiných zemích EU – tu nemohou vyvažovat naši zákazníci a obchodníci“. Pro neznalé je to skutečně odzbrojující argument, avšak všichni produkující zemědělci a potravináři vědí, že právě politika obchodních řetězců, preferující dodávky z mateřských zemí EU vytlačila domácí produkci, dlouhodobě devastuje české zemědělství a potravinářství a znemožnila běžný odbyt českých zemědělských a potravinářských výrobků na domácím trhu! A tak dnes vyvážíme surovinu (např. mléko) a dovážíme výrobky (máslo, sýry)! Přidaná hodnota se tak tvoří v jiných zemích. No není to paráda? Ale o tom už paní prezidentka nemluví. Ztráta potravinové soběstačnosti ČR, ztráta pracovních míst a vylidňování venkova skutečně není „její“ problém, ale dlouhodobá chyba naší politiky vůči EU.

K otázce zákona o významné tržní síle ovšem paní prezidentka přistoupila se skutečnou profesionální odolností – od odmítání, kritizování, zpochybňování až k oznámení o podání stížnosti na neústavnost zákona. Ano, skutečně tak moc obchodním řetězcům tento zákon vadí. Odborná veřejnost však ví, že tento zásah státu byl vynucen právě praxí obchodních řetězců. V jejich podání jednotný trh přestal být trhem a začal být „přebíjenou“ mezi rozdílnou ekonomickou silou národních dotací, poskytovaných v jednotlivých zemích EU zemědělcům a potravinářům. Veškerá další argumentace z její strany pak byla skutečně jen zástupná.

Celkově je třeba uznat, že se paní prezidentka k otázkám připravovala, avšak její projev byl hluboce nepravdivý, trvale uvádějící v omyl všechny, k nimž hovoří. Nepravdivost jejích slov pak jen obtížně uváděl na pravou míru prezident PK ČR Ing. Toman a řadě občanů mohl tento fakt uniknout. Je třeba dodat, že jsme zemí s nejvyšší hustotou supermarketů v Evropě. A – jako všichni – i my musíme vidět, co nám přinášejí a co nám berou. Ano, každý si „bude hájit své“. A bude na politicích, aby se začali chovat k občanům jako jejich zástupci a ochránci a ke státu jako dobří hospodáři.

Autor: Margit Balaštíková | středa 8.11.2017 10:00 | karma článku: 34.81 | přečteno: 1650x


Další články blogera

Margit Balaštíková

ČÍM ZAČÍT?

Jestli je něco, co tvoří základ ekonomiky, suverenity a jistot, musí to být u nás zemědělství. Po létech destrukce musí přijít léta obnovy a dynamický růst. Důležité je, že si to už alespoň uvědomujeme.

19.2.2018 v 12:57 | Karma článku: 5.89 | Přečteno: 149 | Diskuse

Margit Balaštíková

Když chybí morálka, musí se zakazovat a pokutovat.

Počátek devadesátých let a divoký nástup podnikání při nedostatečném respektu k zákonům a morálce (co není zakázáno je dovoleno) u některých z nás přetrvává a přináší i dnes své nestravitelné ovoce.

18.12.2017 v 18:13 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 664 | Diskuse

Margit Balaštíková

Přichází doba procitnutí?

Už jste slyšeli o nízké schopnosti půdy zadržet vodu? Dnes alarmující poznání, potřeba hledání příčin a okamžitého řešení. Teprve když je nejhůř, poslechnou si rádi hlas odborníků i na ministerstvech.

26.11.2017 v 20:50 | Karma článku: 26.91 | Přečteno: 960 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Radoslav Štědroň

Lze to vůbec vysvětlit?

Média, politici, interpretují výsledky komunálních voleb neuvěřitelnými způsoby - i když jde o počty - žádnou matematiku - ze 4. třídy základní školy. Tedy alespoň té školy, do které jsme chodili my staří.

16.10.2018 v 11:44 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 612 | Diskuse

Jaroslav Míth

Mazání příspěvků na Facebooku je jen špička ledovce

Moderní technologie jsou jako oheň. Dobře slouží, ale špatně vládnou. Navíc nebyly v době tvorby Ústavy ČR s vymezením našich občanských práv vůbec známé. Co teď s tím?

16.10.2018 v 9:00 | Karma článku: 33.14 | Přečteno: 1490 | Diskuse

Jiří Paroubek

Přestaňte hledat nepřímé viníky…

...své vlastní neschopnosti. Nechci se příliš vyjadřovat k aktuálním volebním výsledkům sociální demokracie v komunálních a senátních volbách.

12.10.2018 v 15:10 | Karma článku: 18.49 | Přečteno: 941 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Feministky chtějí po vzoru komunistů pronásledovat faráře za jiný názor?

Musím poblahopřát feministkám k trestnímu oznámení na Petra Piťhu. Lepší reklamu jeho názorům a hlouposti celé Istanbulské úmluvy ani udělat nemohly, hned totiž potvrdily jeho tezi o tom, že ženy budou pronásledovat muže...

11.10.2018 v 23:11 | Karma článku: 47.63 | Přečteno: 9119 | Diskuse

Petr Hannig

Praha – vítězství politické korektnosti nad rozumem

V Praze v politice platí za dobrotu na žebrotu, to jsem si pomyslel, když jsem se dozvěděl, že hnutí ANO i přes nákladná „sousedská setkávání“ skončilo na posledním místě mezi postupujícími

9.10.2018 v 16:41 | Karma článku: 48.39 | Přečteno: 13700 |
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1174

poslankyně ANO 2011, člen zemědělského výboru PSP ČR, člen několika podvýborů, předsedkyně meziparlamentní skupiny pro Blízký a Střední východ, radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělství

Najdete na iDNES.cz