Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neříká pravdu (a lidé to nevědí)

8. 11. 2017 10:00:46
Jak umí někteří naši lidé hájit především cizí zájmy, předvedla v nedělních Otázkách VM prezidentka SOCRu Ing. Marta Nováková. (Nelze nekomentovat).

V. Moravec druhou hodinu svého nedělního zpravodajského pořadu (5. 11.) orientoval na několik témat: ceny másla, marže obchodních řetězců, dovoz mléčných výrobků, zákon o významné tržní síle a dvojí kvalita potravin. „Hustá“ témata, náročná na dostatek informací a rozhled. Co jsme se dozvěděli?

K cenám másla M. Nováková uvedla, že podle šetření SOCRu marže dosahovaly 8-20%. Ing. Toman (prezident PK ČR) však uvedl čísla ze statistického úřadu (2017). V lednu byla cena od výrobců 29,80, v obchodě 43,20 (tj. 44,9%), v červnu byla cena od výrobců 30,60, v obchodě 46,- (tj. 50,3%) a v září od výrobců 38,- v obchodě 57,- (tj. 50%). Že by statistický úřad tak zkresloval údaje, nebo někdo neříká pravdu?

K neúměrným obchodním maržím si paní prezidentka na řečnickou otázku „co je ta neúměrná marže“ odpověděla takto: ...„máme 5. nejlevnější potraviny v Evropě a přitom máme 2. nejvyšší DPH – pak ten problém je tady skutečně uměle vyvolaný“. Její tvrzení vyvrátil Ing. Toman, když uvedl, že ve spotřebním koši u nás potraviny tvoří 20% výdajů, zatímco ve vyspělých zemích EU 10-12% (průměr EU okolo 15%). Že by paní prezidentka neměla přístup ke správným údajům anebo jen mlžila?

Skutečné perly jsme se však dočkali od paní prezidentky při vyjádření k otázkám dovozu potravin. Uvedla, že „bavíme-li se o dovozu, bavíme se o dovozu na úrovni jednotného trhu EU, tudíž to není ve své podstatě dovoz“. (Pozn.: takhle zapřít nos mezi očima umí skutečně málokdo.) A pokračovala: „naši zemědělci a zpracovatelé by si měli také uvědomit, že případná neefektivita jejich produkce ve vztahu k produkci v jiných zemích EU – tu nemohou vyvažovat naši zákazníci a obchodníci“. Pro neznalé je to skutečně odzbrojující argument, avšak všichni produkující zemědělci a potravináři vědí, že právě politika obchodních řetězců, preferující dodávky z mateřských zemí EU vytlačila domácí produkci, dlouhodobě devastuje české zemědělství a potravinářství a znemožnila běžný odbyt českých zemědělských a potravinářských výrobků na domácím trhu! A tak dnes vyvážíme surovinu (např. mléko) a dovážíme výrobky (máslo, sýry)! Přidaná hodnota se tak tvoří v jiných zemích. No není to paráda? Ale o tom už paní prezidentka nemluví. Ztráta potravinové soběstačnosti ČR, ztráta pracovních míst a vylidňování venkova skutečně není „její“ problém, ale dlouhodobá chyba naší politiky vůči EU.

K otázce zákona o významné tržní síle ovšem paní prezidentka přistoupila se skutečnou profesionální odolností – od odmítání, kritizování, zpochybňování až k oznámení o podání stížnosti na neústavnost zákona. Ano, skutečně tak moc obchodním řetězcům tento zákon vadí. Odborná veřejnost však ví, že tento zásah státu byl vynucen právě praxí obchodních řetězců. V jejich podání jednotný trh přestal být trhem a začal být „přebíjenou“ mezi rozdílnou ekonomickou silou národních dotací, poskytovaných v jednotlivých zemích EU zemědělcům a potravinářům. Veškerá další argumentace z její strany pak byla skutečně jen zástupná.

Celkově je třeba uznat, že se paní prezidentka k otázkám připravovala, avšak její projev byl hluboce nepravdivý, trvale uvádějící v omyl všechny, k nimž hovoří. Nepravdivost jejích slov pak jen obtížně uváděl na pravou míru prezident PK ČR Ing. Toman a řadě občanů mohl tento fakt uniknout. Je třeba dodat, že jsme zemí s nejvyšší hustotou supermarketů v Evropě. A – jako všichni – i my musíme vidět, co nám přinášejí a co nám berou. Ano, každý si „bude hájit své“. A bude na politicích, aby se začali chovat k občanům jako jejich zástupci a ochránci a ke státu jako dobří hospodáři.

Autor: Margit Balaštíková | středa 8.11.2017 10:00 | karma článku: 33.66 | přečteno: 1445x

Další články blogera

Margit Balaštíková

Vybíjíme si baterky

a to ty nejlepší, totiž lithiové. Máme u nás asi 3% světových zásob, což je poměrně dost, ale dostat je ze země bude stát nejméně deset miliard korun. Bude to dobrá investice a čím později ji uděláme, tím víc nám vynese.

11.10.2017 v 9:11 | Karma článku: 11.92 | Přečteno: 318 | Diskuse

Margit Balaštíková

Když Babiš ve vládě nepřekáží …

Vláda se snaží, aby u nás zbohatli hlavně zahraniční podnikatelé, ne ti naši. Právě teď, na konci volebního období, kdy už ve vládě nepřekáží Andrej Babiš (ANO), podepisuje ministr průmyslu miliardový kšeft s lithiem.

6.10.2017 v 13:02 | Karma článku: 36.05 | Přečteno: 1315 | Diskuse

Margit Balaštíková

Předvolební šermování

Bouřlivá „barrandovská“ debata odhaluje, že víme co je potřeba, ale i neznalost a pokrytectví. Co dnes říkají zástupci stran a jaká stanoviska dříve podporovali? Byla to jen krátkozrakost? Připomeňme si to.

6.10.2017 v 11:54 | Karma článku: 10.36 | Přečteno: 323 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Radek Rozvoral

O skutečnou svobodu a demokracii se musí stále bojovat!

Dnešní sváteční den si musíme neustále připomínat a ze všech sil se snažit, aby byla svoboda a demokracie skutečná a nejen, aby se o ní jen mluvilo před televizními kamerami.

17.11.2017 v 6:02 | Karma článku: 20.54 | Přečteno: 335 | Diskuse

Jindřich Hradecký

Co nám dneska zbylo ze 17. listopadu?

Když se každý rok 17. listopadu dívám v televizi na záběry vrcholných politiků, jak na Národní třídě zapalují svíčky a vedou přitom vzletné řeči o svobodě, tak si říkám, že asi musíme žít v nejsvobodnější zemi na světě.

16.11.2017 v 15:07 | Karma článku: 35.87 | Přečteno: 1264 | Diskuse

Jakub Stárek

Praha 6 po Orwellovsku

Ministerstvo Pravdy z románu George Orwella přepisovalo historické dokumenty, aby odpovídaly současnosti a "pravdě". Radnice na Praze 6 se na to rozhodla jít obdobně.

15.11.2017 v 14:37 | Karma článku: 16.17 | Přečteno: 580 | Diskuse

Ivan Přikryl

Měli jsme ty nejlepší úmysly. Dopadlo to jako vždycky. (sociální bydlení)

Jaroslav Foldyna dnes psal, jak je špatná situace ve zneužívání dávek lidmi . No již v roce 2014 jsme běhali v terénu a sepisovali zprávy a návrhy. Výsledek? MMR zrušilo sekci bytové politiky. MPSV to ani nepřečetlo. Nic se nemění

15.11.2017 v 10:21 | Karma článku: 15.69 | Přečteno: 955 | Diskuse

Jaroslav Míth

Kdo nám tady vlastně legitimizuje fašisty?

Řekněme si to narovinu a bez příkras. Fašisty legitimizují ti, kteří nálepkou fašista označují každého kritika současného nefunkčního uspořádání EU nebo pokrokářské ideologie

14.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 36.26 | Přečteno: 967 | Diskuse
Počet článků 14 Celková karma 23.00 Průměrná čtenost 1268

poslankyně ANO 2011, člen zemědělského výboru PSP ČR, člen několika podvýborů, předsedkyně meziparlamentní skupiny pro Blízký a Střední východ, radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělstvíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.