Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neříká pravdu (a lidé to nevědí)

8. 11. 2017 10:00:46
Jak umí někteří naši lidé hájit především cizí zájmy, předvedla v nedělních Otázkách VM prezidentka SOCRu Ing. Marta Nováková. (Nelze nekomentovat).

V. Moravec druhou hodinu svého nedělního zpravodajského pořadu (5. 11.) orientoval na několik témat: ceny másla, marže obchodních řetězců, dovoz mléčných výrobků, zákon o významné tržní síle a dvojí kvalita potravin. „Hustá“ témata, náročná na dostatek informací a rozhled. Co jsme se dozvěděli?

K cenám másla M. Nováková uvedla, že podle šetření SOCRu marže dosahovaly 8-20%. Ing. Toman (prezident PK ČR) však uvedl čísla ze statistického úřadu (2017). V lednu byla cena od výrobců 29,80, v obchodě 43,20 (tj. 44,9%), v červnu byla cena od výrobců 30,60, v obchodě 46,- (tj. 50,3%) a v září od výrobců 38,- v obchodě 57,- (tj. 50%). Že by statistický úřad tak zkresloval údaje, nebo někdo neříká pravdu?

K neúměrným obchodním maržím si paní prezidentka na řečnickou otázku „co je ta neúměrná marže“ odpověděla takto: ...„máme 5. nejlevnější potraviny v Evropě a přitom máme 2. nejvyšší DPH – pak ten problém je tady skutečně uměle vyvolaný“. Její tvrzení vyvrátil Ing. Toman, když uvedl, že ve spotřebním koši u nás potraviny tvoří 20% výdajů, zatímco ve vyspělých zemích EU 10-12% (průměr EU okolo 15%). Že by paní prezidentka neměla přístup ke správným údajům anebo jen mlžila?

Skutečné perly jsme se však dočkali od paní prezidentky při vyjádření k otázkám dovozu potravin. Uvedla, že „bavíme-li se o dovozu, bavíme se o dovozu na úrovni jednotného trhu EU, tudíž to není ve své podstatě dovoz“. (Pozn.: takhle zapřít nos mezi očima umí skutečně málokdo.) A pokračovala: „naši zemědělci a zpracovatelé by si měli také uvědomit, že případná neefektivita jejich produkce ve vztahu k produkci v jiných zemích EU – tu nemohou vyvažovat naši zákazníci a obchodníci“. Pro neznalé je to skutečně odzbrojující argument, avšak všichni produkující zemědělci a potravináři vědí, že právě politika obchodních řetězců, preferující dodávky z mateřských zemí EU vytlačila domácí produkci, dlouhodobě devastuje české zemědělství a potravinářství a znemožnila běžný odbyt českých zemědělských a potravinářských výrobků na domácím trhu! A tak dnes vyvážíme surovinu (např. mléko) a dovážíme výrobky (máslo, sýry)! Přidaná hodnota se tak tvoří v jiných zemích. No není to paráda? Ale o tom už paní prezidentka nemluví. Ztráta potravinové soběstačnosti ČR, ztráta pracovních míst a vylidňování venkova skutečně není „její“ problém, ale dlouhodobá chyba naší politiky vůči EU.

K otázce zákona o významné tržní síle ovšem paní prezidentka přistoupila se skutečnou profesionální odolností – od odmítání, kritizování, zpochybňování až k oznámení o podání stížnosti na neústavnost zákona. Ano, skutečně tak moc obchodním řetězcům tento zákon vadí. Odborná veřejnost však ví, že tento zásah státu byl vynucen právě praxí obchodních řetězců. V jejich podání jednotný trh přestal být trhem a začal být „přebíjenou“ mezi rozdílnou ekonomickou silou národních dotací, poskytovaných v jednotlivých zemích EU zemědělcům a potravinářům. Veškerá další argumentace z její strany pak byla skutečně jen zástupná.

Celkově je třeba uznat, že se paní prezidentka k otázkám připravovala, avšak její projev byl hluboce nepravdivý, trvale uvádějící v omyl všechny, k nimž hovoří. Nepravdivost jejích slov pak jen obtížně uváděl na pravou míru prezident PK ČR Ing. Toman a řadě občanů mohl tento fakt uniknout. Je třeba dodat, že jsme zemí s nejvyšší hustotou supermarketů v Evropě. A – jako všichni – i my musíme vidět, co nám přinášejí a co nám berou. Ano, každý si „bude hájit své“. A bude na politicích, aby se začali chovat k občanům jako jejich zástupci a ochránci a ke státu jako dobří hospodáři.

Autor: Margit Balaštíková | středa 8.11.2017 10:00 | karma článku: 34.66 | přečteno: 1615x

Další články blogera

Margit Balaštíková

Když chybí morálka, musí se zakazovat a pokutovat.

Počátek devadesátých let a divoký nástup podnikání při nedostatečném respektu k zákonům a morálce (co není zakázáno je dovoleno) u některých z nás přetrvává a přináší i dnes své nestravitelné ovoce.

18.12.2017 v 18:13 | Karma článku: 17.62 | Přečteno: 626 | Diskuse

Margit Balaštíková

Přichází doba procitnutí?

Už jste slyšeli o nízké schopnosti půdy zadržet vodu? Dnes alarmující poznání, potřeba hledání příčin a okamžitého řešení. Teprve když je nejhůř, poslechnou si rádi hlas odborníků i na ministerstvech.

26.11.2017 v 20:50 | Karma článku: 26.90 | Přečteno: 935 | Diskuse

Margit Balaštíková

Vybíjíme si baterky

a to ty nejlepší, totiž lithiové. Máme u nás asi 3% světových zásob, což je poměrně dost, ale dostat je ze země bude stát nejméně deset miliard korun. Bude to dobrá investice a čím později ji uděláme, tím víc nám vynese.

11.10.2017 v 9:11 | Karma článku: 12.57 | Přečteno: 340 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Luboš Zálom

Proč nemohu volit profesora Drahoše

Koho volíš? Mažňáka nebo Mažňáka? Asi takto by se nejlépe, parafrází slavné věty z Foglarových Rychlých šípů, dalo komentovat nadcházející druhé kolo letošních prezidentských voleb.

19.1.2018 v 13:34 | Karma článku: 31.65 | Přečteno: 1333 | Diskuse

Jan Králík

Haló, paní primátorko! Mosty padají a tramvaje nejezdí!

Technická správa komunikací, která spravuje přibližně 700 pražských mostů, vypracovala po pádu trojské lávky analýzu jejich stavu. Přes sto mostů je podle této analýzy ve špatném až havarijním stavu.

18.1.2018 v 10:42 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 632 | Diskuse

Eva Kislingerová

Německo: Pozdě antisemitského bycha honit?

Doufejme, že ne, chtělo by se říci rezolutně na úvod. Začnu ale tím, jako moc se v Německu v praxi ukazuje, že politika je uměním (všeho) možného a politik by po vzoru filmového agenta 007 Jamese Bonda, neměl nikdy říkat, nikdy!

17.1.2018 v 21:29 | Karma článku: 25.67 | Přečteno: 853 | Diskuse

Milan Šarapatka

Jiří Drahoš ležící, spící?

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš mi trochu připomíná českého imaginárního velikána Járu Cimrmana. Všechno ví, všechno zná a od všeho má klíče. Zato jeho předchůdce dělal dosud všechno špatně.....

17.1.2018 v 9:10 | Karma článku: 43.79 | Přečteno: 2898 | Diskuse

Jiří Češka

Nekecám, Neblábolím, Nemakám

Proč bych kecal? Velice mu záleží na našem názoru. Jak bych mohl blábolit? když si zatím notují. Nemakám, Nemohu

16.1.2018 v 10:43 | Karma článku: 13.38 | Přečteno: 450 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1223

poslankyně ANO 2011, člen zemědělského výboru PSP ČR, člen několika podvýborů, předsedkyně meziparlamentní skupiny pro Blízký a Střední východ, radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělství

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.